środa, 1 maja 2013

Faworyci Giro d'Italia - przegląd faworytów

Poniżej przegląd głównych faworytów Giro d'Italia w oparciu o opinie ekspertów


Bradley Wiggins (Team Sky)

Sezon 2013
W przeciwieństwie do ubiegłego roku Wiggins nie zanotował zwycięstw przed Giro d'Italia w jakimkolwiek wyścigu. Zajął 5. miejsce w Volta Catalunya i Giro del Trentino. Były to jego najlepsze wyniki w tym roku.

Ostatnie przygotowania
Ostatnim wyścigiem Brytyjczyka przed Giro był wyścig Giro del Trentino. Był on jednak dość pechowy dla Wigginsa. Przez problemy techniczne na ostatnim podjeździe zajął 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dodatkowo przeznaczył dużo czasu na rekonesans tras poszczególnych etapów. Zwłaszcza podjazdów. Wiggins nie był zadowolony ze stanu dróg, którymi przebiegać będzie 54,8 km indywidualna jazda na czas.

Mocne strony
Mimo niezadowolenia z trasy czasówki, właśnie ona powinna dać Wigginsowi przewagę nad rywalami do zwycięstwa w całym wyścigu. Jeżeli zyska znaczącą zaliczkę, ma duże szanse na utrzymanie jej w górach.

Słabe strony
Skład Team Sky. W przeciwieństwie do zestawienia z Tour de France 2012, Wiggins nie będzie mógł liczyć na pomoc kluczowych wtedy pomocników Froome'a, Porte i Rogersa. Jeżeli Wiggins zdobędzie koszulkę lidera po czasówce, jej obrona aż przez dwa tygodnie może być dla Team Sky trudnym zadaniem.


Vincenzo Nibali (Astana)


Sezon 2013
Nibali startował najwięcej spośród wszystkich potencjalnych zwycięzców Giro d'Italia. Osiągnął aż 27 dni startowych. Do jego najlepszych wyników należały 1. miejsca w Tirreno-Adriatico i Giro del Trentino. Do tego drugiego dołożył także triumf w klasyfikacji górskiej.

Ostatnie przygotowania
Zaraz po Giro del Trentino Nibali wystartował w wyścigu Liege-Bastogne-Liege, ale był  to w jego wykonaniu słaby start i zajął 23. miejsce. Później spędził tydzień we włoskich górach, gdzie trenował z kolegami z zespołu.

Mocne strony
Eksperci zwracają uwagę, że - w przeciwieństwie do chociażby ubiegłorocznego Tour de France - Nibali jeździ w górach znacznie agresywniej, co może mu pomóc w ewentualnym zgubieniu w nich innych faworytów. Do mocnych stron trzeba także dodać silny zespół Astany.

Słabe strony
Indywidualna jazda na czas.


Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp)

Sezon 2013
Hesjedal nie zmienił niczego w swoich przygotowaniach. Na początku roku startował bardzo niewiele, a jego wyniki nie rzucały na kolanach. Pokazał się z dobrej strony w czasie Amstel Gold Race i Liege-Bastogne-Liege.

Ostatnie przygotowania
Ostatnim występem Hesjedala był start w Tour de Romandie, z którego wycofał się na 3. etapie. Zaznaczył jednak, że czuł się znacznie lepiej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Mocne strony
Kanadyjczyk jest chwalony za dobry wybór czasu i miejsca na atak oraz skuteczną jazdę nawet w czasie słabszych dni, kiedy traci relatywnie mało czasu. Zaletą Hesjedala jest również bardzo dobra wydolność, która pomóc może na decydujący atak w ostatnim tygodniu zawodów i zwycięstwo.

Słabe strony
Jest na pewno słabszy w jeździe na czas od Wigginsa i jednak nieco słabszy w górach i Nibali'ego.


Cadel Evans (BMC)

Sezon 2013
Na początku sezonu Australijczyk zapowiadał, że kluczowym dla niego wyścigiem będzie Tour de France, gdzie miał być współliderem wraz z Tejayem van Garderenem. Jednak pod koniec marca stwierdził, że jego występ w czasie Giro d'Italia nie będzie treningiem jak do tej pory, ale wyścigiem, w którym będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony.

Ostatnie przygotowania
Evans zaprezentował się z dobrej strony w Giro del Trentino, gdzie zajął 8. miejsce. Był również 5. na ostatnim górskim podjeździe.

Mocne strony
Solidny w górach i w jeździe na czas. Dodatkowo dobrze spisuje się w wyścigach trzytygodniowych.

Słabe strony
Ostatnie starty Australijczyka w Wielkich Tourach były w jego wykonaniu słabsze niż wcześniej. To kwestia wieku?


Ivan Basso (Cannondale)

Sezon 2013
Występy Basso w tym sezonie przeszły raczej bez echa. Startował w Paryż-Nicea i Giro del Trentino, gdzie zajmował odległe miejsca. Kierownictwo Cannondale i Basso zapewniały, że to efekty bardzo ciężkich treningów.

Ostatnie przygotowania
To przede wszystkim ciężkie treningi i wyścigi kończone w połowie stawki.

Mocne strony
Dobrze rozkłada siły w czasie trzytygodniowych wyścigów.

Słabe strony
Słaba jazda na czas. Zauważono także dziwny kłopot w górach. W tamtym roku Basso dysponował silnym zespołem, ale w decydujących momentach w górach zarówno on, jak i jego koledzy z zespołu byli niewytłumaczalnie bierni.


Michele Scarponi (Lampre-Merida)

Sezon 2013
Scarponi był zawieszony po sezonie 2012 z powodu współpracy z Michele Ferrarim. Główny sponsor obawiał się o skandal i wycofał Włocha z pierwszych tegorocznych wyścigów. Wrócił w czasie GP Camaiore. Następnie występował w Paryż-Nicea, Volta a Catalunya i Giro del Trentino.

Ostatnie przygotowania
Scarponi wystąpił w Liege-Bastogne-Liege, ale zrezygnował Tour de Romandie na rzecz treningów.

Mocne strony
Bardzo dobry góral. Najlepiej czuje się w czasie podjazdów o średnich długościach i na pagórkowatych odcinkach. W czasie dwóch pierwszych tygodniu będzie miał wiele okazji na zaprezentowanie swoich umiejętności właśnie na takich etapach.

Słabe strony
Jazda na czas.


Robert Gesink (Blanco)

Sezon 2013
Zajął 4. miejsce w lutowym Vuelta Murcia, ale musiał opuścić najważniejszy etap przygotowań z powodu choroby - wyścig Paryż-Nicea. Był również 6. w Volta a Catalunya, tuż za Wigginsem. Ostatnie dni spędza na treningach.

Ostatnie przygotowania
Treningi Gesinki polegały na bardzo dokładnym rekonesansie podjazdów występujących na trasie tegorocznego Giro d'Italia.

Mocne strony
Niezły góral i czasowiec, który dobrze czuje się w czasie trzytygodniowych wyścigów. Solidna drużyna z dwoma dobrymi góralami - Wilco Keldermanem i Stevenem Kruijswijkiem.

Słabe strony
Pech i/lub brak koncentracji. Gesink bardzo często uczestniczy w kraksach. Tak było chociażby w 3 z 4 jego występów w Tour de France.

Etykiety: , , , , , , ,

Komentarze (0):

Prześlij komentarz

Subskrybuj Komentarze do posta [Atom]

<< Strona główna